Tipy na výlet

Vyberte si dle sebe

O jaký typ výletu máte zájem?

Zajímavosti v okolí

Hrady, zámky, vyhlídky nebo hvězdárna? Milujete výlety po městě nebo raději v přírodě?

Restaurace, obchody

Nabídky od nejlepších dodavatelů, oblíbené restaurace, nebo hospůdky v okolí.

Hrad Točník​

Točník spolu se starším Žebrákem tvoří naše největší, unikátně zachovalé a nejkrásnější souhradí. Oba hrady byly založeny při staré zemské norimberské stezce spojující Prahu s Bavorskem. Točník je znamenitá ukázka vyspělého stavitelského umění středověku. Na Točníku je jedinečná kamenná erbovní galerie Václava IV. Točník je domovem medvědích sourozenců Agáty a Martina a spousty dalších zvířat.

web: www.hrad-tocnik.cz

Hrad Žebrák

Zřejmě nejstarší šlechtický hrad se dvěma okrouhlými věžemi. Po Václavské přestavbě se z něj stala jedna z nejnádhernějších rezidencí v zemi. Dnes je Žebrák starším spodním hradem největšího českého souhradí.

web: www.tocnik.com

Hvězdárna Žebrák

Už od roku 1954 září na jižním okraji města Žebrák stříbrná kopule hvězdárny. Přesně o 50 let později obnovilo její činnost Sdružení Hvězdárna Žebrák. Probíhají zde astronomická pozorování pro veřejnost, výstavy, přednášky, multimediální programy, astronomický kroužek pro mládež, pořady pro školy, …

web: www.hvezdarnazebrak.cz

Koupaliště Hořovice

Aquapark, s maximální kapacitou 900 návštěvníků se skládá celkem ze čtyř bazénů: bazén pro děti s umělou skálou, bazének pro neplavce s houpacím lanem, skluzavkou, s ostrůvkem a vodním hřibem, plavecký bazén (25 m) s pěti drahami s proměnlivou hloubkou od 1,2 m do 1,8 m a malý bazén s atrakcemi – masážní lůžka, chrliče vody, dnový vzduchový rošt a tobogán s celkovou délkou 86 m.

web: www.bazenhorovice.cz

Zdice

Zdice – (268 m n.m.) jsou třetím největším městem okresu Beroun. Leží asi 40 km od Prahy na dálnici Praha – Plzeň. V kotlině, ve které se Zdice nacházejí, protékají řeka Litavka od jihu, Červený a Stroupnický potok od jihozápadu.

web: www.mesto-zdice.cz

Zámek Hořovice

Zámek byl budovaný od 3. čtvrtiny 17. století do roku 1709 novými pány panství z Vrbna a Bruntálu v barokním slohu. Proslulá je Sluneční brána do zámeckého parku se sochařskou výzdobou z dílny Matyáše Bernarda Brauna z doby kolem roku 1735. V letech 1737-1756 byl zámek přestavěn a rozšířen. Další přestavba proběhla před rokem 1839. 

web: www.zamek-horovice.cz

Koněpruské jeskyně

Kouzlo tohoto místa můžete obdivovat skutečně skrz na skrz a to právě díky Koněpruským jeskyním, které odkryjí i tajemná zákoutí pod povrchem země. Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Nejen pro tato svá „nej” stojí za vidění.

web: www.konepruske-jeskyne.cz

Státní hrad Karlštejn

Gotický hrad založený v roce 1348, zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Hrad Karlštejn byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů.

web: www.hradkarlstejn.cz

Beroun

Beroun je umístěn v kopcovité krajině na rozhraní chráněných krajinných oblastí Českého krasu a Křivoklátska. Spolu s jeho historickými památkami (jejichž četnost vedla k vyhlášení historického jádra města městskou památkovou zónou v roce 1992) to z něj činí i významné východisko turistických cest.

Celostátní význam mají také každoročně pořádané hrnčířské trhy. Známý je i mezinárodní hudební festival Talichův Beroun.

https://www.mesto-beroun.cz/pro-turisty/

Medvědárium Beroun

Symbol medvěda má město Beroun ve znaku i na svém praporu. V říjnu 2000 si navíc pořídilo také medvědy živé. Kuba, Vojta a Matěj se narodili 13. ledna 2000 v Českém Krumlově čtrnáctiletým rodičům Kateřině a Vokovi.

web: www.mesto-beroun.cz 

Aquapark Beroun

Aquapark nabízí relaxační a dětský bazén s brouzdalištěm, tobogány a skluzavky, vodní jeskyně, dnový gejzír, chrliče, vířivka, masážní lůžka. K dispozici je plavecký bazén 25m s parní kabinou, fitness, spinning, občerstvení.

web: www.tipsportlaguna.cz

Lomy Amerika

Amerika je název pro soustavu jámových vápencových lomů v Českém krasu, které jsou propojené podzemními štolami. Mezi nejznámější patří Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko, několik dalších větších i menších lomů se nachází v okolních lesích. Nachází se u obce Mořina v Českém krasu, poblíž hradu Karlštejn. 

https://lomy–amerika.cz/

Zámek Nižbor

Po roce 1601 byl hrad Nižbor prodán z přímého majetku panovníka a noví majitelé (z rodu Šanovců) jej renesančně přestavěli. Hrad, nyní vlastně již zámek, znovu změnil majitele během pronásledování mnoha českých pánů po bitvě na Bílé Hoře a  nakonec jej získal i s přilehlým panstvím rod Valdštejnů. Ve čtvrtině 18. stol. došlo k poslední přestavbě, tentokrát barokní, a v této podobě známe zámek dodnes.

web: www.nizbor.com

Rückl Crystal

Nižborská sklárna RÜCKL CRYSTAL a.s. vyrábí rozsáhlý sortiment 24% olovnatého křišťálu zdobeného brusem v celé šíři dekorů, od jednoduchých až po velmi složité a pracné zdobení zlacením, malováním a pískováním.

web: www.ruckl.cz

Státní hrad Křivoklát

Křivoklát je jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů českých knížat a králů. Nachází se na území městyse Křivoklátu v okrese   Rakovník ve Středočeském kraji. Hrad je v majetku České republiky a je zpřístupněný veřejnosti.

web: www.krivoklat.cz

Pamětní síň Oty Pavla

Do kompletní rekonstrukce budovy branovského přívozu a realizace pamětní síně se v roce 1986 za podpory tehdejšího místního národního výboru (dnes obecního úřadu) pustila parta nadšenců, převážně z okruhu lidí milujících přírodu a ochotných obětovat trochu pohodlí a soukromí pro dobrou věc …

web: www.otapavel.cz 

Zřícenina hradu Týřov

Týřov je zřícenina jednoho z nejvýznamnějších hradů Českého království. Nachází se v katastru obce Karlova Ves na území Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Mimo svoje mimořádné postavení v české minulosti – ve zdejší věži byl držen od října 1315 do dubna 1316 Jindřich z Lipé kvůli svému sporu s králem  je tento hrad také velmi zajímavý tím, že se jedná o zcela unikátní kastel francouzského typu s mnoha obrannými flankovacími věžemi,).

web: https://mapy.cz/turisticka?x=13.7816593&y=49.9758340&z=14&source=base&id=1703011

web: www.hrady.cz

Skryjská jezírka

Přírodní rezervace Jezírka (Skryjská jezírka) se nachází v údolí Zbirožského potoka nedaleko obce Skryje. Jezírka mají rozlohu necelých 60 ha a spadají pod Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko. Nejznámějším místem je zde skalní průrva na Zbirožském potoce, za kterou následuje přirozeně vytvořené malé jezírko, které spolu se skalami tvoří zákoutí jako z pohlednice. Kolem jezírka vede modrá turistická trasa Skryje – Zbiroh, která se dá obtížněji projet i na kole. 

web: www.skryjskajezirka.cz

Zámek Zbiroh

Z nejasných obrysů svého vzniku se románsko-gotický hrad Zbiroh vynořuje na sklonku 12. stol. jako nejstarší české šlechtické sídlo u nás. Původní hradní části dodnes dominuje nejstarší samostatně stojící hlásná věž na našem území, ukrývá se zde vůbec nejhlubší studna v Evropě a jako perla ji zdobí jedna z nejstarších hradních kaplí u nás. Svou dnešní podobu rozlehlého renesančního zámeckého sídla Zbiroh získává v samotném závěru 16. stol., v držení císaře Rudolfa II. Habsburského.

web: www.zbiroh.com

Lanové centrum zámku Zbiroh

nabízí dva lanové okruhy. Velký okruh je určen dospělým. Lanové překážky jsou zavěšeny na stromech zbirožského lesoparku ve výškách od dvou do devíti metrů. Malý okruh je určen výhradně dětem do 12 let.

web: https://mapy.cz/?source=base&id=2118472  a http://www.zbiroh.com/cz/lanove-centrum/

Expozice požární ochrany

Expozice požární ochrany ve Zbirohu (EPOZ) se začala budovat v roce 2009 v areálu Hasičského záchranného sboru České republiky, který se nalézá nedaleko Zbirožského zámku. Jejím posláním je přinášení informací o poslání, organizaci a činnosti jak profesionálních tak i dobrovolných hasičů, uchovávat a zpřístupňovat veřejnosti jejich historickou a i novou techniku a technické prostředky, sloužící k jejich vysoce rizikové, namáhavé a nám všem prospěšné práci.

web: www.hzscr.cz

Třenická hora

Třenická hora je rozhledna nacházející se na východním svahu stejnojmenného vrchu (Poberounská subprovincie, Brdská oblast), kóta 501 m n.m., západně od městysu Cerhovice. Vyhlídková plošina ve výšce 20 m je umístěna na stožáru mobilního operátora Vodafone, vede k ní 108 schodů. Celková výška stožáru je 30 metrů. Se stavbou bylo započato na jaře roku 2007, slavnostní otevření bylo 15. 9. 2007,

web: www.hrady.cz

Vraní skála

Možná asi NEJHEZČÍ MÍSTO NA KŘIVOKLÁTSKU; naprosto skvělá skalní vyhlídka + výrazně vypreparovaný skalnatý hřbet; velice zajímavě řešené vyhlídky průzory kovovými záměrnými průzory; pouze 7 km od Bzové!!! Lze spojit s návštěvou vsi Svaté (vznik Sokola v nedaleké hájovně) a místní restauraci (vyhlášená a opravdu doporučujeme!)

https://mapy.cz/turisticka?x=13.9523765&y=49.9291686&z=14&source=base&id=1712894

web: http://www.brdy.info/kapitoly/vrani_skala.php

Plešivec

Nádherný vrchol Hřebenů (Brdy) přímo nad Hořovicemi, 654 m. n. m., nabízí krásné vyhlídky (Čertova kazatelna) na centrální vrcholy Brd, přímo z vrcholu padá ukázkové kamenné moře, naučný okruh, křemencový viklan, Smaragdové jezírko atp.; 13 km od Bzové

web: https://mapy.cz/turisticka?x=13.9842841&y=49.8135255&z=14&gallery=1&source=base&id=1915056

Přírodní lesní koupaliště Medový Újezd

Nádherné místo ke koupání, místními využívané jako koupaliště (FAKT DOPORUČUJI – tedy, jestli se s tím za posledních 6 let nic nestalo); 17 km od Bzové

https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=13.7156555&y=49.7759879&z=14&rm=9fWd5xWt609fAsLxWHIX

Restaurace a obchody

Pizzeria Bella Italia, Zdice

Nabízíme všem zákazníkům příjemné prostředí s 35 místy uvnitř a až s 50 místy ve venkovní restauraci s grilem, která je částečně zastřešena. Nezapomněli jsme ani na naše nejmenší, pro které je tu pískoviště, skluzavka a jiné atrakce. Pizzeria Bella Italia nabízí přes 48 druhů pizz, italské těstoviny, klasickou minutkovou kuchyni, dezerty, saláty přílohové i velké, moučníky a zmrzlinové poháry.
web: www.pizza-zdice.cz 

Genius Loci Restaurant a Pizzeria, Žebrák

Genius Loci byl otevřen na sklonku roku 2005 a je umístěn ve zrekonstruovaném přízemí renesančního domu v srdci starobylého města Žebráku. Naším cílem od začátku bylo vytvořit prostředí s příjemným interiérem, pozornou obsluhou a znamenitým jídlem. Prošli jsme fázemi hledání, pokusů a omylů, ale nakonec se dílo podařilo a náš podnik se pevně usadil mezi stovkou nejlepších restaurací v Česku podle Maurerova výběru Grand Restaurant.
web: www.genius-loci.cz

Ranch club, Březová

Kapacita našeho clubu je 30 míst. V teplých dnech je zde možnost sedět venku, kde je možno po dohodě grilovat.
web: www.bwhr.cz

Restaurace “Na Svaté”

Nabízíme tradiční českou kuchyni, zvěřinové i domácí speciality. Kapacita je 150 míst. K dispozici je dětský koutek a bezbariérový přístup. Možnost rozvozů obědů pro firmy, pořádání rautů, svateb a narozeninových oslav.
web: www.restaurace-svata.cz

Zastávka Nižbor

Před pár lety chátrající dřevěný železniční sklad z roku 1876. Tomáš Hanák se jej rozhodl zachránit a proměnit – ač sám abstinující alkoholik – v nádražní hospodu. Po moři administrativních bitev, s pomocí architektů studia Break Point, vznikl objekt, nabízející celkem sedm možností posezení, na nákladových rampách, dlážděných či dřevěných, na perónu před jedním ze tří starých vagonů, v lokále, který je připomínkou nejen rakousko-uherských železnic, ale i vagonových kupé, která někteří z nás ještě pamatují.
web: www.zastavkanizbor.cz

Restaurace Pod Skalou, Zdice

V hlavním lokále je 5 oddělených boxů pro 6-8 lidí a tři stoly pro stále zákazníky. Dále je možné posedět na 4 barových židličkách. Tato část je kuřácká. Pro nekuřáky máme stavebně oddělené prostory, které slouží zároveň jako velký a malý salonek, kde pro Vás připravíme svatební hostinu, srazy, rauty, školení, porady atd. Je Vám tu k dispozici velké plátno a nový projektor. Velký salonek je po rekonstrukci a tak nabízí příjemné posezení u krbu s domácí atmosférou. Pro malou skupinku lidí máme VIP salonek. V teplých měsících můžete využít venkovní posezení na zahrádce. Vaříme z čerstvých surovin.
web: www.restauracepodskalou.cz

Steak bar Na Čihátku, Hředle

Zveme vás k romantickému posezení ve stylovém prostředí našeho Steak baru s terasou, která nabízí krásný pohled do přírody. Přijeďte ochutnat a nasát atmosféru tohoto prostoru.
web: www.steak-hredle.cz

Hostinec u Krále Václava IV., Točník

Ubytovací hostinec s 5 pokoji (16 lůžek) s tv a soc. zařízením, tanečním sálem a salonkem vhodným pro pořádání svateb a oslav. Interiéry jsou zařízeny ve stylu CaK Mocnářství. Hostinec se nachází v podhradí gotických hradů Žebráku a Točníku.
web: www.ceske-hospudky.cz

Na Krétě

Na Krétě je moderní česká hospoda, která přenáší staré zvyklosti do novodobé gastronomie. Zaměřili jsme se na to nejdůležitější: Mít dobré pivo a skvěle vařit.
web: hospodanakrete.cz

MOJE Trucovna

Obchůdek se zdravou výživou a s posezením, kde si můžete dát kávu nebo dobrý čaj a posedět v příjemném prostředí s milou obsluhou. Můžete spojit s procházkou na rozhlednu Třenická hora.
web: www.mojetrucovna.cz